#4 30 maja – Día de Canarias

30-ego maja świętujemy tutaj dzień Wysp Kanaryjskich. Jest to uroczystość, która narodziła się w 1983 roku wraz z powstaniem Parlamentu Wysp Kanaryjskich, który znajduje się w Santa Cruz de Tenerife.

W tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam w Baile de Taifas, czyli imprezie zorganizowanej dla wszystkich tych, którzy chcą uczcić swoją kanaryjską narodowość. Dla mieszkańców tutejszych wysp jest to bardzo ważne święto. 29 maja przygotowuje się w Puerto del Rosario koncert z tutejszą muzyką dla szacowanej liczby 10 tys. osób. Można przyjść tutaj, aby potańczyć oraz posłuchać muzyki, lub istnieje także możliwość zarezerwowania stolika – w tym przypadku każdy przynosi swoje własne jedzenie, alkohol, no i zaczyna się zabawa. ;) Wygląda to mniej więcej tak:

53   64

Aby wejść na imprezę trzeba spełnić jeden warunek – należy ubrać typowy kanaryjski strój. No i z tym miałam problem, gdyż takie ubranko kosztuje około 40 Euro, a bez sensu wydawać takie pieniądze na coś, co założę tylko jeden raz. Niestety, każda z moich znajomych posiadała tylko jeden strój, który oczywiście sama zamierzała ubrać na Baile de Taifas. Na szczęście, mniej więcej godzinę przed imprezą, udało zdobyć mi się jakiś fartuszek oraz długą spódnicę (przez którą prawie się zabiłam 3 razy tamtej nocy! ;) ). Strój kanaryjski dla kobiety wygląda mniej więcej tak:

1

 

Każda z dziewczyn ubiera długą spódnicę (zazwyczaj jest to spódnica w kolorowe paski), na nią należy założyć fartuszek. Musi mieć też ubraną białą bluzkę, a na szyi lub na głowie – zawiązaną chustę, przeważnie dobraną do koloru spódnicy.

Strój u każdego mężczyzny powinnien wyglądać tak:

DSC_0538

Czyli dokładniej mówiąc – czarna lub szara kamizelka, biała koszula, czarne spodnie oraz czerwony pas. ;)

Dokładnie taki klimat – tutejsza muzyka, tutejsze stroje i tutejsze żarcie. A Wy co myślicie – chcielibyście uczestniczyć w takiej imprezie? Czy Waszym zdaniem pomaga to zapoznać się trochę bardziej z kanaryjską kulturą? 

Pozdrawiam! ;)

 

3 Komentarze

  1. To musiała być ciekawa imprezka. W przyszłym roku sprawię sobie taki strój i z przyjemnością osobiście sprawdzę klimat tego typu uroczystości. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.